  • Mfr # HDBC-SHELF-36
  • Zoro # G622715518
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs/shelf
Cabinet Handle Style
L-Style
Door Type
Solid Flush
Overall Width
36 in
Assembled/Unassembled
Assembled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDBC-SHELF-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Details
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs/shelf
Cabinet Handle Style
L-Style
Door Type
Solid Flush
Color
Light Blue
Assembled/Unassembled
Assembled
Series
HDBC
Material
All Welded Steel
Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Description
All steel, Heavy Duty Adjustable Shelf. Fits in HDBC series cabinets 36in W x 24in D. Powder Coat finish..