  • Mfr # HBW-3060-M12
  • Zoro # G922737326
/ea
See details
Key Features
Overall Width
60 in
Overall Height
29-41 in
Countertop Material
Hardwood
Includes
12" adjustable HT
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBW-3060-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
60 in
Overall Height
29-41 in
Overall Depth
30 in
Details
Countertop Material
Hardwood
Includes
12" adjustable HT
Item
Workbench
Color
Black
Assembled/Unassembled
Assembled
Finish
Powder coat
Material
Steel
Description
All welded steel, Heavy Duty Hardwood Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Dimensions 60in W x 30in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. Black.