  • Mfr # HBW-3060-M12
  • Zoro # G722715012
/ea
Key Features
Overall Width
60 in
Material
Steel
Finish
Powder coat
Color
Red
Overall Depth
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBW-3060-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
60 in
Overall Depth
30 in
Overall Height
29-41 in
Details
Material
Steel
Finish
Powder coat
Color
Red
Item
Workbench
Countertop Material
Hardwood
Includes
12" adjustable HT
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, Heavy Duty Hardwood Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Dimensions 60in W x 30in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.