  • Mfr # HBW-36120-E12
  • Zoro # G422720477
/ea
See details
Key Features
Finish
Powder coat
Color
Red
Overall Height
29-41 in
Includes
12" adjustable HT
Overall Width
120 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBW-36120-E12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
29-41 in
Overall Width
120 in
Overall Depth
36 in
Details
Finish
Powder coat
Color
Red
Includes
12" adjustable HT
Countertop Material
Hardwood
Material
Steel
Item
Workbench
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, Heavy Duty Hardwood Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. This electric unit can adjust height up to 12in with the push of a button. Dimensions 120in W x 36in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.