  • Mfr # HBW-3060-E12
  • Zoro # G022719413
/ea
Key Features
Overall Depth
30 in
Overall Height
29-41 in
Includes
12" adjustable HT
Finish
Powder coat
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBW-3060-E12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
30 in
Overall Height
29-41 in
Overall Width
60 in
Details
Includes
12" adjustable HT
Finish
Powder coat
Material
Steel
Countertop Material
Hardwood
Color
Light Blue
Assembled/Unassembled
Assembled
Item
Workbench
Description
All welded steel, Heavy Duty Hardwood Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. This electric unit can adjust height up to 12in with the push of a button. Dimensions 60in W x 30in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.