  • Mfr # HBW-3060-E12
  • Zoro # G922715683
/ea
See details
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Countertop Material
Hardwood
Includes
12" adjustable HT
Overall Height
29-41 in
Finish
Powder coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBW-3060-E12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
29-41 in
Overall Depth
30 in
Overall Width
60 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Countertop Material
Hardwood
Includes
12" adjustable HT
Finish
Powder coat
Item
Workbench
Color
Putty
Material
Steel
Description
All welded steel, Heavy Duty Hardwood Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. This electric unit can adjust height up to 12in with the push of a button. Dimensions 60in W x 30in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.