  • Mfr # HDSC-3648-24-2
  • Zoro # G222716601
/ea
Key Features
Cabinet Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Overall Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-24-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
48 in
Details
Cabinet Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Item
Cabinet
Door Type
Solid
Color
Light Blue
Door Handle Type
L-Style
Number of Shelves
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 36in Wide x 48in High x 24in Deep 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..