  • Mfr # HDSC-3660-19-3-PLEX
  • Zoro # G222719497
/ea
See details
Key Features
Overall Height
60 in
Overall Width
36 in
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Handle Type
L-Style
Cabinet Material
All Welded Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3660-19-3-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
60 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
19 in
Details
Color
Light Blue
Item
Cabinet
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Handle Type
L-Style
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
3
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Cabinet Finish
Powder Coat
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 36in Wide x 60in High x 19in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..