  • Mfr # HDSC-3684-19-4C-PLEX
  • Zoro # G822716810
/ea
Key Features
Number of Shelves
4
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Overall Depth
19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3684-19-4C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Height
90 in
Overall Width
36 in
Details
Number of Shelves
4
Door Type
Plexiglass
Item
Cabinet
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All welded steel
Color
Gray
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 36in Wide x 90in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).