  • Mfr # HDSC-3684-19-4C-PLEX
  • Zoro # G122717852
/ea
See details
Key Features
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Overall Depth
19 in
Door Handle Type
L-Style
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3684-19-4C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Width
36 in
Overall Height
90 in
Details
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Item
Cabinet
Door Handle Type
L-Style
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Color
Putty
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
4
Cabinet Material
All Welded Steel
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 36in Wide x 90in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).