  • Mfr # HDSC-4860-24-3L-PLEX
  • Zoro # G622736865
/ea
See details
Key Features
Door Locking Points
3 Point Lock
Overall Height
66 in
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-24-3L-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
66 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Details
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
3
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Door Handle Type
L-Style
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Black
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Type
Plexiglass
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 66in High x 24in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..