  • Mfr # HDSC-4860-24-3L-PLEX
  • Zoro # G322718994
/ea
Key Features
Color
Red
Overall Height
66 in
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-24-3L-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
66 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Details
Color
Red
Item
Cabinet
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
L-Style
Number of Shelves
3
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 66in High x 24in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..