  • Mfr # HDSC-4848-19-2C-PLEX
  • Zoro # G122737171
/ea
See details
Key Features
Door Handle Type
L-Style
Number of Shelves
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Overall Height
54 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
54 in
Overall Depth
19 in
Overall Width
48 in
Details
Door Handle Type
L-Style
Number of Shelves
2
Item
Cabinet
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Black
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Doors
Door Type
Plexiglass
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).