  • Mfr # HDSC-4848-19-2C-PLEX
  • Zoro # G122719108
/ea
See details
Key Features
Door Type
Plexiglass
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Doors
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HDSC-4848-19-2C-PLEX
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
54 in
Details
Door Type
Plexiglass
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Doors
2
Color
Putty
Number of Shelves
Door Handle Type
L-Style
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).