  • Mfr # HDSC-4848-24-2C-PERF
  • Zoro # G822737396
/ea
Key Features
Door Handle Type
T-Handle
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Overall Width
48 in
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-24-2C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
54 in
Details
Door Handle Type
T-Handle
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Item
Cabinet
Cabinet Finish
Powder Coat
Color
Black
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Type
Perforated
Number of Shelves
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 54in High x 24in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).