  • Mfr # HDSC-4848-24-2C-PERF
  • Zoro # G822717497
/ea
Key Features
Number of Shelves
2
Door Type
PERFORATED
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-24-2C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Overall Height
54 in
Details
Item
Cabinet
Number of Shelves
2
Door Type
PERFORATED
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Material
All welded steel
Color
Gray
Cabinet Finish
Powder Coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 54in High x 24in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).