  • Mfr # HDSC-4848-24-2C-PLEX
  • Zoro # G722719300
/ea
Key Features
Cabinet Material
All Welded Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Type
Plexiglass
Overall Width
48 in
Number of Doors
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-24-2C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
54 in
Details
Cabinet Material
All Welded Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Type
Plexiglass
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
Door Handle Type
L-Style
Color
Putty
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 54in High x 24in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).