  • Mfr # HDSC-4878-19-4
  • Zoro # G322718178
/ea
See details
Key Features
Cabinet Material
All Welded Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4878-19-4
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Width
48 in
Overall Height
78 in
Details
Cabinet Material
All Welded Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
L-Style
Color
Light Blue
Door Type
Solid
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
4
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 78in High x 19in Deep 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..