  • Mfr # HDSC-4872-19-4C-PLEX
  • Zoro # G422717354
/ea
Key Features
Door Handle Type
L-Style
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4872-19-4C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
78 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Details
Door Handle Type
L-Style
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Door Locking Points
3 Point Lock
Color
Light Blue
Number of Shelves
4
Door Type
Plexiglass
Cabinet Material
All Welded Steel
Item
Cabinet
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 78in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).