  • Mfr # HDSC-4878-24-4-PERF
  • Zoro # G322737186
/ea
See details
Key Features
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
4
Number of Doors
2
Overall Width
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4878-24-4-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
78 in
Details
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
4
Number of Doors
2
Item
Cabinet
Door Type
Perforated
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Color
Black
Cabinet Material
All Welded Steel
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 78in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black..