  • Mfr # HDSC-4878-24-4-PERF
  • Zoro # G922719605
/ea
See details
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Type
Perforated
Color
Red
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4878-24-4-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
78 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Type
Perforated
Color
Red
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Item
Cabinet
Number of Shelves
4
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 78in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..