  • Mfr # HDSC-4878-19-4L-PLEX
  • Zoro # G022737295
/ea
Key Features
Cabinet Finish
Powder Coat
Overall Width
48 in
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4878-19-4L-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
84 in
Details
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Color
Black
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
4
Item
Cabinet
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Handle Type
L-Style
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 84in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..