  • Mfr # HDSC-4884-19-4C-PLEX
  • Zoro # G522715236
/ea
See details
Key Features
Color
Light Blue
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Locking Points
3 Point Lock
Overall Width
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4884-19-4C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
90 in
Details
Color
Light Blue
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Locking Points
3 Point Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Handle Type
L-Style
Number of Shelves
4
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 90in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).