  • Mfr # HDSC-4860-24-3C-PERF
  • Zoro # G722737472
/ea
See details
Key Features
Cabinet Material
All Welded Steel
Overall Height
66 in
Number of Shelves
3
Color
Black
Door Locking Points
3 Point Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-24-3C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
66 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Details
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Shelves
3
Color
Black
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Type
Perforated
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Doors
2
Item
Cabinet
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Handle Type
T-Handle
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 66in High x 24in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).