  • Mfr # HDSC-4848-19-2L-PERF
  • Zoro # G522737443
/ea
See details
Key Features
Overall Width
48 in
Number of Shelves
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
2
Door Type
Perforated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2L-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Height
54 in
Overall Depth
19 in
Details
Number of Shelves
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
Door Type
Perforated
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
Color
Black
Item
Cabinet
Cabinet Material
All Welded Steel
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..