  • Mfr # HDSC-4884-24-4C-PERF
  • Zoro # G622720659
/ea
Key Features
Door Handle Type
T-Handle
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Type
Perforated
Overall Height
90 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4884-24-4C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
90 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Details
Door Handle Type
T-Handle
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Door Type
Perforated
Door Locking Points
3 Point Lock
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Color
Putty
Number of Shelves
4
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 90in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).