  • Mfr # HDSC-3648-19-2C
  • Zoro # G422717132
/ea
See details
Key Features
Cabinet Finish
Powder Coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
2
Cabinet Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-19-2C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Height
54 in
Overall Depth
19 in
Details
Cabinet Finish
Powder Coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Shelves
2
Cabinet Material
Steel
Item
Cabinet
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Doors
Color
Red
Door Type
Solid
Door Handle Type
L-Style
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 36in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE:Casters ship loose. Hardware included)