  • Mfr # HDSC-3672-24-4C
  • Zoro # G922717458
/ea
See details
Key Features
Door Type
Solid
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3672-24-4C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Overall Height
78 in
Details
Item
Cabinet
Color
Red
Door Type
Solid
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
4
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Material
Steel
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
2
Door Handle Type
L-Style
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 36in Wide x 78in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE:Casters ship loose. Hardware included).