  • Mfr # HDSC-3678-19-4C
  • Zoro # G722737373
/ea
See details
Key Features
Door Handle Type
L-Style
Overall Height
84 in
Color
Black
Overall Width
36 in
Cabinet Finish
Powder Coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3678-19-4C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
84 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
19 in
Details
Door Handle Type
L-Style
Color
Black
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Type
Solid
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Shelves
4
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 36in Wide x 84in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).