  • Mfr # HDSC-3678-24-4C-PLEX
  • Zoro # G522719623
/ea
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
4
Number of Doors
2
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3678-24-4C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
84 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
4
Number of Doors
2
Door Type
Plexiglass
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Item
Cabinet
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Locking Points
3 Point Lock
Color
Light Blue
Door Handle Type
L-Style
Cabinet Material
All Welded Steel
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 36in Wide x 84in High x 24in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).