  • Mfr # HDSC-3684-19-4C
  • Zoro # G022716603
/ea
See details
Key Features
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Handle Type
L-Style
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Shelves
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3684-19-4C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Height
90 in
Overall Width
36 in
Details
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Handle Type
L-Style
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Shelves
4
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Type
Solid
Color
Red
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 36in Wide x 90in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).