  • Mfr # HDSC-4848-19-2C
  • Zoro # G822736528
/ea
See details
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Overall Depth
19 in
Door Locking Points
3 Point Lock
Overall Height
54 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4848-19-2C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
19 in
Overall Height
54 in
Overall Width
48 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Doors
2
Door Locking Points
3 Point Lock
Color
Black
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Handle Type
L-Style
Door Type
Solid
Item
Cabinet
Number of Shelves
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 54in High x 19in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 5in Phenolic Casters (NOTE:Casters ship loose. Hardware included).