  • Mfr # HDSC-4872-19-4C-PERF
  • Zoro # G922720496
/ea
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Overall Height
78 in
Number of Doors
2
Door Handle Type
T-Handle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4872-19-4C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
78 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Doors
2
Door Handle Type
T-Handle
Number of Shelves
4
Door Type
Perforated
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Material
All Welded Steel
Item
Cabinet
Door Locking Points
3 Point Lock
Color
Red
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 78in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).