  • Mfr # HDSC-4860-19-3-PERF
  • Zoro # G622716232
/ea
Key Features
Cabinet Material
All welded steel
Overall Width
48 in
Overall Height
60 in
Color
Gray
Cabinet Finish
Powder Coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-19-3-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Height
60 in
Overall Depth
19 in
Details
Cabinet Material
All welded steel
Color
Gray
Item
Cabinet
Cabinet Finish
Powder Coat
Number of Shelves
3
Door Type
PERFORATED
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 60in High x 19in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..