  • Mfr # HDSC-4860-19-3-PERF
  • Zoro # G922720694
/ea
See details
Key Features
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
3
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Number of Doors
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-19-3-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
19 in
Overall Height
60 in
Details
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
3
Cabinet Finish
Powder Coat
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Item
Cabinet
Number of Doors
2
Door Type
Perforated
Cabinet Material
All Welded Steel
Door Handle Type
T-Handle
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Putty
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 60in High x 19in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..