  • Mfr # HDSC-4884-19-4C-PERF
  • Zoro # G922715461
/ea
Key Features
Overall Height
90 in
Number of Doors
2
Overall Depth
19 in
Color
Red
Number of Shelves
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4884-19-4C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
90 in
Overall Depth
19 in
Overall Width
48 in
Details
Number of Doors
2
Color
Red
Item
Cabinet
Number of Shelves
4
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Type
Perforated
Door Handle Type
T-Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 48in Wide x 90in High x 19in Deep. 4 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).