  • Mfr # HDSC-3648-24-2C-PLEX
  • Zoro # G822737082
/ea
See details
Key Features
Overall Width
36 in
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Color
Black
Number of Doors
2
Door Handle Type
L-Style
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3648-24-2C-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
54 in
Details
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Color
Black
Number of Doors
2
Item
Cabinet
Door Handle Type
L-Style
Door Locking Points
3 Point Lock
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Type
Plexiglass
Number of Shelves
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 36in Wide x 54in High x 24in Deep. 2 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. Black. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).