  • Mfr # PC-36P-2-1424-1
  • Zoro # G022737455
/ea
See details
Key Features
Overall Height
34 in
Drawer Height
5
Number of Shelves
2
Load Capacity
2,000 lbs
Includes
Sides and backstops
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PC-36P-2-1424-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
34 in
Drawer Height
5
Drawer Width
13.75 in
Overall Width
36 in
Drawer Depth
23.375 in
Overall Depth
26 in
Details
Number of Shelves
2
Load Capacity
2,000 lbs
Includes
Sides and backstops
Caster Material
Phenolic
Finish
Powder coat
Number of Doors
Color
Black
Item
Mobile bench
Assembled/Unassembled
Assembled
Material
Steel
Number of Drawers
Workbench/Table Leg Type
Casters
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Drawer Load Rating
100 lbs
Cabinet Door Type
Solid
Cabinet Locking Mechanism
Recessed Handle
Handle
L-Style
Description
All welded steel, Heavy Duty Cabinet Workbenches feature Side and Back Stops and are complete with a keyed handle door and push handle. Work area is 36in W x 26in D X 34in H. With 2 recessed pull handledrawers and 2 half shelves. Capacity 2,000 lbs. 2 swivel & 2 rigid 5in X 2in Phenolic casters. Powder Coat finish. Black.