  • Mfr # PC-36P-2-1424-1
  • Zoro # G522716264
/ea
Key Features
Number of Doors
2
Drawer Width
13.75 in
Drawer Depth
23.375 in
Number of Drawers
2
Cabinet Locking Mechanism
Recessed Handle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PC-36P-2-1424-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Drawer Width
13.75 in
Drawer Depth
23.375 in
Overall Depth
26 in
Drawer Height
5
Overall Width
36 in
Overall Height
34 in
Details
Number of Doors
Color
Putty
Number of Drawers
Cabinet Locking Mechanism
Recessed Handle
Cabinet Door Type
Solid
Assembled/Unassembled
Assembled
Includes
Sides and backstops
Handle
L-Style
Load Capacity
2,000 lbs
Drawer Load Rating
100 lbs
Workbench/Table Leg Type
Casters
Number of Shelves
Material
Steel
Caster Material
Phenolic
Finish
Powder coat
Item
Mobile bench
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Description
All welded steel, Heavy Duty Cabinet Workbenches feature Side and Back Stops and are complete with a keyed handle door and push handle. Work area is 36in W x 26in D X 34in H. With 2 recessed pull handledrawers and 2 half shelves. Capacity 2,000 lbs. 2 swivel & 2 rigid 5in X 2in Phenolic casters. Powder Coat finish. GRAY.