  • Mfr # PC-36P-2-1424-1
  • Zoro # G322717003
/ea
See details
Key Features
Number of Doors
2
Drawer Height
5
Number of Drawers
2
Material
Steel
Finish
Powder coat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PC-36P-2-1424-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Drawer Height
5
Overall Width
36 in
Overall Depth
26 in
Drawer Width
13.75 in
Overall Height
34 in
Drawer Depth
23.375 in
Details
Number of Doors
Number of Drawers
Material
Steel
Finish
Powder coat
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Workbench/Table Leg Type
Casters
Cabinet Door Type
Solid
Load Capacity
2,000 lbs
Includes
Sides and backstops
Item
Mobile bench
Assembled/Unassembled
Assembled
Caster Material
Phenolic
Color
Red
Drawer Load Rating
100 lbs
Handle
L-Style
Cabinet Locking Mechanism
Recessed Handle
Number of Shelves
Description
All welded steel, Heavy Duty Cabinet Workbenches feature Side and Back Stops and are complete with a keyed handle door and push handle. Work area is 36in W x 26in D X 34in H. With 2 recessed pull handledrawers and 2 half shelves. Capacity 2,000 lbs. 2 swivel & 2 rigid 5in X 2in Phenolic casters. Powder Coat finish. GRAY.