  • Mfr # HBS-28120-E12
  • Zoro # G022720310
/ea
Key Features
Overall Width
120 in
Assembled/Unassembled
Assembled
Overall Height
29-41 in
Includes
12" adjustable HT
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-28120-E12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
120 in
Overall Height
29-41 in
Overall Depth
28 in
Details
Assembled/Unassembled
Assembled
Includes
12" adjustable HT
Material
Steel
Color
Red
Item
Workbench
Finish
Powder coat
Countertop Material
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomichydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. This electric unit can adjust height up to 12in with the push of a button. Bench Dimensions 120in W x 28in D x 29in H to 41in H.Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.