  • Mfr # HBS-2860-M12
  • Zoro # G422719006
/ea
See details
Key Features
Material
Steel
Load Capacity
1,000 lbs for 12", 750 lbs for 16"
Overall Width
60 in
Color
Gray
Overall Depth
28 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-2860-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
60 in
Overall Depth
28 in
Overall Height
29-41 in
Details
Material
Steel
Load Capacity
Color
Gray
Item
Workbench
Finish
Powder coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Bench Dimensions 60in W x 28in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.