  • Mfr # HBS-2872-E12
  • Zoro # G822720169
/ea
See details
Key Features
Overall Width
72 in
Finish
Powder coat
Color
Gray
Overall Height
29-41 in
Load Capacity
1,000 lbs for 12", 750 lbs for 16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-2872-E12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
72 in
Overall Height
29-41 in
Overall Depth
28 in
Details
Finish
Powder coat
Item
Workbench
Color
Gray
Load Capacity
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. This electric unit can adjust height up to 12in with the push of a button. Bench Dimensions 72in W x 28in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.