  • Mfr # HBS-3460-M12
  • Zoro # G322716945
/ea
See details
Key Features
Color
Gray
Overall Depth
34 in
Overall Width
60 in
Load Capacity
1,000 lbs for 12", 750 lbs for 16"
Overall Height
29-41 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-3460-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
34 in
Overall Width
60 in
Overall Height
29-41 in
Details
Color
Gray
Item
Workbench
Load Capacity
Finish
Powder coat
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Bench Dimensions 60in W x 34in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.