  • Mfr # HBS-3460-M12
  • Zoro # G022717525
/ea
Key Features
Overall Width
60 in
Color
Red
Finish
Powder coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Includes
12" adjustable HT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-3460-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
60 in
Overall Height
29-41 in
Overall Depth
34 in
Details
Color
Red
Item
Workbench
Finish
Powder coat
Assembled/Unassembled
Assembled
Includes
12" adjustable HT
Countertop Material
Steel
Material
Steel
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Bench Dimensions 60in W x 34in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.