  • Mfr # HBS-3448-E12
  • Zoro # G022736595
/ea
Key Features
Includes
12" adjustable HT
Countertop Material
Steel
Finish
Powder coat
Overall Height
29-41 in
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-3448-E12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
29-41 in
Overall Depth
34 in
Overall Width
48 in
Details
Item
Workbench
Includes
12" adjustable HT
Countertop Material
Finish
Powder coat
Material
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Black
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. This electric unit can adjust height up to 12in with the push of a button. Bench Dimensions 48in W x 34in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. Black.