  • Mfr # HBS-2872-M12
  • Zoro # G122719931
/ea
Key Features
Material
Steel
Overall Width
72 in
Overall Depth
28 in
Color
Light Blue
Includes
12" adjustable HT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-2872-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
72 in
Overall Depth
28 in
Overall Height
29-41 in
Details
Material
Steel
Color
Light Blue
Includes
12" adjustable HT
Assembled/Unassembled
Assembled
Finish
Powder coat
Item
Workbench
Countertop Material
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Bench Dimensions 72in W x 28in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.