  • Mfr # HBS-3448-M12
  • Zoro # G622719844
/ea
Key Features
Includes
12" adjustable HT
Overall Height
29-41 in
Countertop Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBS-3448-M12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
29-41 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
34 in
Details
Includes
12" adjustable HT
Countertop Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Red
Material
Item
Workbench
Finish
Powder coat
Description
All welded, Heavy Duty Steel Top Hydraulic Work Bench. This ergonomic hydraulic bench allows an operator to adjust their work surface to accommodate a specific height with ease. The Manual crank handle adjusts height up to 12in and folds under bench when not in use. Bench Dimensions 48in W x 34in D x 29in H to 41in H. Capacity 1,000 lbs. Powder Coat finish. GRAY.