  • Mfr # SXHDSC-3648-24-2
  • Zoro # G822719552
/ea
Key Features
Door Handle Type
Cast Handle
Overall Height
54 in
Door Locking Points
3 Point Lock
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SXHDSC-3648-24-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
54 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Details
Door Handle Type
Cast Handle
Door Locking Points
3 Point Lock
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
2,000 lbs
Item
Cabinet
Door Type
Solid
Color
Light Blue
Number of Shelves
2
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, super heavy duty storage cabinet. 12 Gauge steel construction. 2 adjustable shelves on 4in centers. 2,000 lbs. capacity per shelf,evenly distributed. Durable cast handle with padlock tab and locking rod assembly to provide maximum security. Super duty welded hinges. 6in legs. 36in Wide x 54in High x 24in Deep. Powder Coat finish. GRAY..