  • Mfr # SXHDSC-4872-24-4
  • Zoro # G922720298
/ea
See details
Key Features
Overall Width
48 in
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
4
Overall Depth
24 in
Cabinet Material
All Welded Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SXHDSC-4872-24-4
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
78 in
Details
Item
Cabinet
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Shelves
4
Cabinet Material
All Welded Steel
Load Capacity per Shelf
2,000 lbs
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Doors
2
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Type
Solid
Color
Light Blue
Door Handle Type
Cast Handle
Description
All welded steel, super heavy duty storage cabinet. 12 Gauge steel construction. 4 adjustable shelves on 4in centers. 2,000 lbs. capacity per shelf,evenly distributed. Durable cast handle with padlock tab and locking rod assembly to provide maximum security. Super duty welded hinges. 6in legs. 48in Wide x 78in High x 24in Deep. Powder Coat finish. GRAY..